About Kolochava

Село Колочава Міжгірського району Закарпатської області

 

     Колоча́ва (угор. Alsókalocsa, чеськ. Koločava) – найунікальніше село на Закарпатті, розташоване по сусідству з озером Синевир, у мальовничій долині в Міжгірському районі. Чудові гірські краєвиди, чисте повітря, мінеральна вода та гостинність місцевих мешканців зроблять Ваш відпочинок приємним і корисним. Крім того Колочава – село десяти музеїв, отже у Вас є нагода отримати і естетичне задоволення від перебування у цьому дійсно унікальному українському селі. Ласкаво просимо до гостинного краю під назвою Колочава!

    Населення Колочави понад 7 тисяч осіб, протяжність із одного кінця села до другого 15 км. Село складається із п’яти приселків - мікрорайонів: Лази, Горб, Брадолець, Сухар, Мерешор. Через село протікають дві річки Теребля та її притока Колочавка. Відомий Чеський письменник Іван Ольбрахт писав про село Колочава (в російському перекладі) - "такое длинное, что не удивительно, если неискушенный путник, шагая по долине, мимо хат... потом мимо лугов и огородов, потом опять мимо хат, начинает испытывать, в зависимости от своего характера, либо ярость, либо тупую покорность; ибо и через час, и через два, и через три прохожие снова и снова отвечают ему, что он в Колочаве, в Колочаве-Негровце, в Колочаве-Горбе, в Колочаве-Лазах".

     Існує чимало легенд про походження назви селища. Найпопулярніша із них розповідає про те, що береги річки, яка протікає через село, колись були дуже болотистими. Отож коли перші поселенці просувалися ними, то вода набиралася у постоли (взуття) та видавала специфічні звуки: «чавк-чавк». Через це річку назвали Чавка. Як перших жителів запитували, де вони живуть, то чули у відповідь: «Коло Чавки». Із часом назва річки трансформувалася у Колочавку, а мальовниче село, яке вона омивала, прозвали Колочавою.

Історія

     Ймовірно перша людина на теренах Колочави з’явилася ще до нашої ери, про що свідчить колочавський нуклеус. Інша археологічна пам’ятка з Колочави - кам’яне лощило, доказ активного життя дакійських поселень римського періоду на території села.

     Мешканців Колочави Ольбрахт описав у романі «Микола Шугай — розбійник»: «Це правнуки бунтівних невільників, які втекли від канчука і шибениць, підстаростів і отаманів пана Йосифа Потоцького, правнуки повстанців проти здирства румунських бояр, турецьких панів і мадярських магнатів».

     У дрімучих лісах та глибоких улоговинах між горами втікачі на деякий час знаходили притулок та звільнення від кріпацтва. Кожен поселенець будував собі хатину з маленькими вікнами, глиняною долівкою, солом'яною або дерев'яною покрівлею. Навколо неї пізніше будували житло сини й родичі; хутори розросталися і перетворювалися в присілки.

     Перша письмова згадка про село датована 1463 роком, в часи, коли землі волоських феодалів Урмезеїв передавались іншим дворянам Балку та Драгу.

     Протягом своєї історії село входило до складу різних держав:

- ІХ ст. — Слов'янське князівство білих хорватів

- ХІ ст. —до 1867 р. — Угорське королівство

- 1867 — 1918 рр. — Австро-Угорщина

- 1919 р. — Угорська республіка Рад

- 1919 — 1939 рр. — Чехословаччина

- 1939 р. — Карпатська Україна

- 1939 — 1944 рр. — Угорщина

- 1944 — 1945 рр. — Закарпатська Україна

- 1945 — 1991 рр. — Українська Радянська Соціалістична Республіка

- з 1991 р. — Україна

     Внаслідок перебування села під різними державами сформувався колоритний місцевий діалект, який важко зрозуміти приїжджим гостям. Він складається із угорських, чеських, російських, німецьких, румунських, польських, українських слів. Хоча за національним складом тут живуть лише українці.

     У Колочаві також тісно переплітається лемківська, гуцульська та бойківська культура. Село полікультурне і до кожної культури тут ставляться з повагою. Прикладом цього є впорядковані могили чеських жандармів, словацького десантника, угорського поштаря, румунське поховання, доглянутий єврейський цвинтар, поставлений пам’ятний хрест на місці загибелі лейтенанта МДБ В.Прокопенка, вшановані разом воїни угорської та радянської армій.

     Тут з повагою ставляться до гостей з різних країн і недосконалою російською чи чеською, мовою намагатимуся всіляко допомогти порадою подорожуючому туристу.

Микола Шугай і Колочава

     Відомим село стало завдяки чеському письменнику та колочавському опришку. Колочавець Микола Шугай (Сюгай) дезертирував з австро-угорської армії і разом з молодшим братом Юрієм та кількома кумами почав займатися розбоєм, немов Робін Гуд - від багатих брав та бідним давав. Спочатку його ловили угорські жандарми, далі безуспішно намагалася упіймати чеська жандармерія, пробувала зловити непокірного й румунська поліція. Та всі зусилля були марними. Аж поки куми не зговорилися та підступно зарубали його разом із братом заради викупу. Цю історію описав у 30-х роках Іван Ольбрахт, який часто приїжджав до села. За його романом «Микола Шугай - розбійник» у Чехії згодом були зняті кінострічки та мюзикли, поставлені вистави, написані пісні, роман досі вивчають у школі. Поняття «Колочава» добре засвоїлось у чеській свідомості. В Україні легенду про Шугая знають менше. Тут, у середній школі, у 1982 році був заснований «соцреалістичний» музей Івана Ольбрахта, у 1996 перероблений у етнографічному стилі. Він працює досі.

     З початком масового туристичного руху у 90-х роках був заснований і фольклорний фестиваль, який від 1997 року проводиться у першу неділю серпня за участі чеських туристів та місцевих фольклорних колективів.

 Незаймана природа

     Село Колочава справедливо вважається екологічно найчистішим куточком Закарпаття, адже з 5 січня 1989 року входить до складу національного природного парку «Синевир». Хоча природа села давно освоєна людиною, тут ще збереглося чимало незайманих пралісів з багатими флорою і фауною. Гори вкриті смерековими і буковими лісами. Флористично найбагатшими вважаються післялісові луки - царини, на яких можна налічити до 40 видів рослин. У межах села та національного парку росте 94 рідкісних і зникаючих види рослин, з яких до Червоної книги України занесено 38 видів (підсніжник звичайний, шафран Гейфелів, лілія лісова, арніка гірська, плаун-баранець, коручка болотна, ключ-трава, язичок зелений). В лісах щедро родять горіхи ліщини, на луках та в перелісках - ягоди ожини, чорниці, брусниці, малини та суниці. Цими дарами природи можна поласувати, мандруючи горами, полонинами і долинами.


     У лісах, що густо оточують Колочаву мешкають: олень благородний, ведмідь бурий, козуля, кабан дикий, вовк, лисиця, заєць сірий та інші види ссавців - усього 43, з них найбільш рідкісними є бурозубка альпійська, кутора мала, горностай, борсук, видра річкова, кіт лісовий, рись звичайна. З птахів найчастіше трапляються рябчик, канюк, дятел, сорока, сойка - усього 91 вид, з них рідкісними є глухар, беркут, лелека чорний, завирушка альпійська, пугач, змієїд. У ставках, озерах та річках водяться: форель струмкова, озерна і райдужна, головень, марена, бабець-головач, пічкур, підуст - усього 19 видів. Серед плазунів рідкісними є гадюка звичайна та карпатські ендеми - саламандра плямиста, тритони карпатський і альпійський, а також малопоширені – полоз та мідянка. Із фауни до Червоної книги України занесено 22 види, а до Європейського червоного списку - 11 видів, серед яких вовк, бурий ведмідь, видра річкова, рись звичайна, лосось дунайський та інші.

     Якщо ви полюбляєте мандрувати по горах – ласкаво просимо. Оперезана горами Стримбою, Ружою, Красною, Дарвайкою та Барвінком Колочава розкинулася у самому серці Верховини. До того ж мальовничі гірські хребти щедро вкриті чорницями та брусницею. У лісі ж можна знайти чимало грибів, ожини та лісових ягід.

Колочава сьогодні

     Сьогодні Колочава впевнено завойовує провідні позиції на туристичній мапі Закарпаття та України, адже має чимало своїх привабливих туристичних родзинок та є одним з екологічно найчистіших куточків України. Вже десятки туристичних та екскурсійних маршрутів пролягають через Колочаву, чимало туристичних фірм включили відвідання села у свої тури.

     Колочава село унікальне, і багато речей ви можете побачити лише тут.

     Це єдине село в Україні, де зосереджена найбільша кількість музеїв. Нині для туристів відчинені двері 10-ти колочавських музеїв. Музей - скансен колочавської архітектури та побуту «Старе село», унікальні музеї «Колочавська вузькоколійка» та «Колочавський бокораш», педагогічні музеї «Радянська школа» та «Чеська школа», історико - військові музеї «Лінія Арпада», музей-меморіал «Воїнам –інтернаціоналістам» та музей місцевих повстанців «Бункер Михайла Штаєра», музей-пам’ятка барокової архітектури кінця 18ст. «Церква Святого Духа» та шкільний етнографічний музей Івана Ольбрахта. В усіх музеях зібрано тисячі автентичних експонатів.

     Колочава відома також як і село пам’ятників. Тепер тут височіє двадцять найрізноманітніших скульптурних об’єктів. Деякі з них настільки унікальні, що їх ви більше ніде не зустрінете.  Наприклад пам’ятник «Заробітчанам», «Вівчарю», «Примирення», «Вчительці з Вкрайіни» тощо.

Загалом у Колочаві зосереджено понад п’ятдесят пам’ятних об’єктів.

     Туристичну Колочаву можна вважати селом не лише українським, але і селом «чеським», селом «єврейським», селом «мадярським». Про це свідчать окремі туристичні маршрути: «Чеська Колочава», «Угорська Колочава», «Єврейська Колочава», «Патріотична Колочава».

     Колочава – батьківщина  останнього опришка Карпат Миколи Шугая. Це село, про яке знято 15 фільмів, написано десятки книг. Історія Колочави налічує десять томів, два з яких уже вийшли друком. У селі виходить свій часопис  - газета «Нова Колочава», працює єдина в Україні Школа вівчарства, є тут навіть свої гроші. Має село і власні туристичні марки.

Розташоване у Колочаві і найбільше рукотворне море Закарпаття – Вільшанське водосховище.

     Унікальним у Колочаві є також  «Птахопарк у Василя Макара», який налічує близько 2 тисяч різних папуг та дивовижних голубів.

     А детальніше познайомитися із колочавською фауною можна у колибі-музеї «Фауна Закарпаття», де представлені опудала багатьох карпатських звірів. Тут же можна і скуштувати смачних та оригінальних колочавських страв. Зокрема, вас пригостять свіжими сиром та бринзою, які найкраще смакують у поєднанні із місцевими стравами - ріплянкою та токаном. Троїсті музики заграють для вас чарівну мелодію гір та навчать запальної колочавської коломийки.

     Є у селі і своя мінеральна вода «Боркут», лікувальні властивості якої відомі вже давно.

     Приїхати до Колочави на дорогому автомобілі тепер вже не страшно – нещодавно тут зробили нову асфальтовану дорогу. Всі найцікавіші об’єкти та музеї розташовані в межах асфальту.

     Зупинитись у Колочаві варто в найкращому та найкомфортабельнішому готелі села – комплексі відпочинку «АЖІО». Тут вас почастують смачними колочавськими стравами чи приготують вашу улюблену на замовлення. Ви зможете відвідати сауну та покататися на квадроциклі.

     Відпочинок у Колочаві цікавий не лише влітку, але й зимою, оскільки всі музеї працюють цілий рік. Крім того Колочава розташована недалеко від гірськолижних курортів Міжгір'я, Ізок, Пилипця, Верхнього Студеного, Подобовця, що дає можливість щодня кататися по нових схилах Карпат.

     Організацією відпочинку та продажем турів у Колочаву займається лише один туристичний оператор – «Ажіо-Тур». Компанія має свій офіс у Києві та філіал у самій Колочаві.

Відпочинок у селі Колочава стане незабутнім враженням на все життя.

Сюди хочеться приїжджати знову, і знову…

Колочава гостинно запрошує Вас!