Воинам-интернационалистам

Восьмий музей у Колочаві «Воїнам - інтернаціоналістам»

     Чимало колочавців приймали участь у бойових діях далеко за межами рідного села, держави і навіть континенту. Історики підрахували – колочавські хлопці брали участь у військових діях у дев’яти гарячих точках світу. Найбільша кількість чоловіків воювала в Афганістані.

     Афганська війна тривала від 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року, тобто 2238 днів. Серед загиблих кожна четверта людина родом з України. Не повернулись на рідну землю 3360 воїнів, із них 3280 загинули, а 80 чоловік пропали безвісті, або  опинилися в полоні. Поранено понад 8 тисяч українців.

     Загалом же через горно Афгану пройшло понад 2,5 тисячі закарпатців, 57 із них не повернулися додому живими.  

     З села Колочава в Афганістані воювали 24 вояки, в Чехословаччині – 7, в Нагорному Карабасі – 3, в Югославії – 2, в Угорщині – 1, Франції – 1 (легіонер), Острів Даманський – 1, Сірії – 3, Іраці – 1, Польщі – 1. На щастя, всі вони повернулися до рідного села живими.

     На День села – 2 травня 2010 року - всіх колочавських воїнів - інтернаціоналістів вшановано на пам’ятнику та у музеї-меморіалі. На відкриття до села з’їхалися афганці з усього Закарпаття, а вулицями Колочави проїхав справжній БРДМ на чолі з колоною воїнів-афганців.

     Тепер у центрі села поміж зелених смерек майоріє афганський стяг, а під ним стоїть радянський БРДМ – бойова розвідувальна дозорна машина. Під нею розташовано кам’яно - бетонну кімнату-музей.

     Вхід до музею перегороджують важкі залізні двері, всередині – як у справжньому бункері – купа різних знарядь для війни: автомати Калашникова, ручний кулемет, перископ, бінокль, кілька протитанкових мін, вогнемет, польовий телефон, солдатські алюмінієві горнята, фляги, солдатські кирзові чоботи, медичний інструмент та багато інших військових речей. На стінах розвішені світлини колочавців - інтернаціоналістів. Під стелею натягнуто купол парашуту.

     Відвідавши музей-меморіал «Воїнам - інтернаціоналістам» Ви дізнаєтесь історію страшної афганської війни, ознайомитеся з численними військовими знаряддями та послухаєте афганську музику. 

 

Інформаційна довідка:

Музей працює кожного дня, без перерв та вихідних з 08:00 до 18:00 виключно за попереднім замовленням.

Ящо Ви бажаєте відвідати цей музей, попередньо домовтесь про екскурсію, звертнувшись до нашої екскурсійної служби >>

Музей «Воїнам - інтернаціоналістам» знаходитсься недалеко від музею «Лінія Арпада», тому, при бажанні, у Вас буде можливість відвідати одразу два музеї.

На відвідання музею «Воїнам - інтернаціоналістам» треба запланувати що найменше пів години.

Якщо, крім відвідання музеїв, Вас також цікавлять додаткові послуги, такі, як організація обіду, театралізовані дійства, навчання у школі вівчарства та інші, звертайтесь до філії туристичного оператора  «Ажіо-Тур» у Колочаві >>